Sot marshohet kundr dhuns ndaj grave dhe vajzave

16


N kuadr t fushats 16 Ditt e Aktivizmit kundr Dhuns ndaj Grave, sot mbahet nj marsh vetdijsues me biikleta pr ti thn jo ksaj dukurie.

Fushata sht aktivitet ndrkombtar vjetor q ka filluar m 25 nntor n Ditn Ndrkombtare pr Eliminimin e Dhuns ndaj Grave dhe zgjat deri m 10 dhjetor 2022 n Ditn e t Drejtave t Njeriut.

Marakli tbiikllave, ka ftuar t gjith qytetart q t marrin pjes n kt aktivitet vetdijsues dhe ti themi jo s bashku dhuns ndaj grave dhe vajzave.

Aktiviteti nis n orn 11:00 n sheshin Zahir Pajaziti.

Jan 6 km teren i leht edhe pr fillestart q posa kan filluar t iklojn. Ngjarja sht i hapur pr t gjith dhe do ket edhe prcjellje nga Policia e Kosovs.Vendosja e helmetave sht obligative. Personat nn moshn 16 duhet t jen nn prkujdesjen e prindit apo kujdestarit. Sugjerohet t keni veshmbathje dimrore t prshtatshme pr temperaturat t ulta dhe mbrojtje nga shiu, thuhet n njoftim.Huazuar nga