Xhaka: Njohja e Kosovs nga Serbia, domosdoshmri pr mbar rajonin

16


Njohja e pavarsis s Kosovs nga Serbia q duhet t vij nga nj marrveshje e detyrueshme, sht domosdoshmri pr mbar rajonin e Ballkanit, kshtu ka thn Ministrja e Jashtme e Shqipris, Olta Xhaka.

Xhaka n Prishtin u prit nga homologia e saj, Ministrja e Jashtme e Kosovs, Donika Grvalla.

Esht mbshtetja ndaj dialogut dhe arritja e marrveshjes s detyrueshme q sjell njohjen e Kosovs nga Serbia dhe antarsimin e Kosovs n OKB. sht domosdoshmri pr mbar rajonin ton. Dua ta prgzoj Qeverin e Kosovs pr marrveshjen e para disa ditve, q ndihmon jo vetm n qetsim t situats, por edhe n nisjen e bisedimeve pr arritjen e marrveshjes pr normalizim t marrdhnieve. Shqipria e ka mbshtetur dhe vazhdon ta mbshtes Kosovs n do hap t ktij procesi, sepse ky sht interes kombtar. I mirpresim synimet e Kosovs pr antarsim n organizatat evropiane, ka thn Xhaka.

N ann tjetr, Ministrja e Jashtme e Kosovs, Donika Grvalla ka thn se n takim me Xhakn biseduan pr shum sfida q prekin t dyja shtetet, ndrsa e falnderoi przemrsisht pr vizitn e saj n Prishtin./21MediaHuazuar nga