15 C
Debar
Sunday, September 25, 2022
BallinaLajmeLajme nga MaqedoniaSot dhe nesër do të zhvillohet festivali “Pranë Vardarit Jazz” ku pritet...

Sot dhe nesër do të zhvillohet festivali “Pranë Vardarit Jazz” ku pritet të luajë edhe Ameti me sharki


Në Filarmoninë e Shkupit sot dhe nesër duke filluar prej orës 20:00 do të ketë aktivitetet në kuadër të edicionit të tretë të festivalit “Pranë Vardarit Jazz”, transmeton Portalb.mk.

“Më 23 shtator do të performojnë Hapësira Trio (Space Trio) nga Bullgaria dhe grupi serb i xhazit Eyot nga Nishi. Në natën e dytë të festivalit, më 24 shtator, grupi “Sexstat” do të mbajë një koncert, i cili do të shënojë 30 vjetorin e ekzistencës së tij si një formacion xhaz”, sqarojnë nga Ministria e Kulturës, njëkohësisht mbështetëse e festivalit.

Nesër do të luajë edhe Idriz Ameti me emrin artistik “Toka Shitet”, albumi i tij i parë solo. Ai luan në instrumentin tradicional të njohur si sharkia.

“Krijues të festivalit “Pranë Vardarot Jazz” janë muzikanti i xhazit Vladan Drobitsky dhe muzikanti dhe producenti Mirko Popov”, sqarojnë nga Ministria e Kulturës, duke theksuar që ky është një festival ndërkombëtar i muzikës bashkëkohore të xhazit, botëror dhe etnik.

Huazuar nga

Te Fundit

  • Radio - Zëri i Dibrës
  • DibraNet.com
  • _blank
  • https://www.dibranet.com/wp-content/uploads/2022/09/zeri.jpg
  • ALL CATEGORIES
  • https://cast1.asurahosting.com:2199/proxy/adriatik/xiu