HomeLajmeLajme nga BotaPelosi: Udhëtimi ne Azi nuk ndryshon status quo-në

Pelosi: Udhëtimi ne Azi nuk ndryshon status quo-në

11:44 05/08/2022

Japonia ka shpallur alarmin në vend pasi stërvitjet ushtarake të Kinës mund të vendosin në rrezik rajonin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi vlerësoi Tajvanin dhe u zotua për solidaritetin e SHBA-së dhe tha se udhëtimi i saj nëpër Azi, i cili çoi në stërvitje të paprecedentë ushtarake nga një Kinë e zemëruar, nuk kishte të bënte kurrë me ndryshimin e status quo-së rajonale.

“Ju mund të jeni më të interesuar për atë që kinezët bënë ndërsa ne udhëtonim, dhe ne kemi thënë që në fillim se përfaqësimi ynë këtu nuk ka të bëjë me ndryshimin e status quo-së këtu në Azi, ndryshimin e status quo-së së Tajvanit. Ka të bëjë përsëri me Marrëdhëniet e Tajvanit dhe politika SHBA-Kinë, të gjitha pjesët e legjislacionit dhe marrëveshjet që kanë vendosur se çfarë është marrëdhënia jonë, të kemi paqe në ngushticat e Tajvanit dhe të kemi status quo mbizotëruese.”

Pelosi dhe një delegacion i kongresit ishin në Japoni në fazën e fundit të udhëtimit në rajonin aziatik. Japonia një nga aleatët më të ngushtë të Uashingtonit, ka alarmuar për fuqinë në rritje të Kinës në Indo-Paqësorin dhe mundësinë që Pekini mund të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Tajvanit.

Ndërkaq avionët kinezë po fluturonin mbi ishullin Pingtan të kontinentit  i cili shtrihet përtej ngushticës së Tajvanit dhe është një nga pikat më të afërta në kontinent me ishullin.  Transmetuesi i tij shtetëror tha se stërvitjet ushtarake, të cilat filluan të enjten  një ditë pasi Pelosi u largua nga Tajvani  dhe do të përfundojnë të dielën, do të jenë më të mëdhatë e kryera nga Kina në ngushticën e Tajvanit. Stërvitjet pritet të zhvillohen në ujëra dhe në hapësirën ajrore përreth ishullit.

Pekini lëshoi ​​11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit. Japonia tha se pesë nga nëntë raketat e lëshuara drejt territorit të saj ranë në zonën e saj ekonomike. Më shumë se 50 fluturime ndërkombëtare për dhe nga Tajvani janë anuluar.

Gjatë vizitës në Japoni Pelosi vlerësoi gjithashtu demokracinë e Tajvanit, sukseset ekonomike dhe mbështetjen për të drejtat LGBTQ. Tensionet midis Japonisë dhe Kinës u rritën gjithashtu kur Kina njoftoi se një takim midis ministrave të jashtëm të dy vendeve, që do të zhvillohej në samitin e ASEAN-it në Kamboxhia, ishte anuluar për shkak të pakënaqësisë së saj me një deklaratë e G7 që i kërkon Pekinit të zgjidhë tensionin mbi Tajvanin në mënyrë paqësore. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha në një takim me diplomatët më të lartë aziatikë se reagimi i Kinës ndaj vizitës së Pelosit ishte flagrant dhe provokues.

Klan News
Huazuar nga

No comments

Sorry, the comment form is closed at this time.