Home Lajme nga Maqedonia Hysni Ismaili u propozua si nënkryetar i kuvendit të RMV-së, procedura e...

Hysni Ismaili u propozua si nënkryetar i kuvendit të RMV-së, procedura e votimit mbahet në fillim të shtatorit

12

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë në kuadër të seancës së 71-të përfundoi kërkimin për propozimin e Hysni Ismailit nga Alternativa për nënkryetar të ri të Kuvendit.

Në mungesë të një numri të mjaftueshëm deputetësh, votimi është paralajmëruar për fillim të shtatorit, pas përfundimit të pushimeve vjetore.

Ismaili u propozua për nënkryetar të Kuvendit me nënshkrimet e 20 deputetëve.

Koordinatori i Grupit Parlamentar të OBRM-PDUKM-së, Nikolla Micevski, ndër të tjera ka shprehur shpresën se Ismaili do të respektojë Rregulloren e Kuvendit, ligjet dhe Kushtetutën.

Micevski tha se Ismaili sot nuk do të zgjidhet nënkryetar i Kuvendit sepse mazhoranca nuk ka numër të mjaftueshëm të deputetëve për ta votuar.

Për ta parë këtë, deputetët e OBRM-PDUKM-së u larguan nga salla.

Në fjalimin e tij nga foltorja, Micevski i tha Ismailit se ai nuk duhet të punojë sipas kërkesave të kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi.

Deputeti Hysni Ismaili tha se flet në gjuhën maqedonase në shenjë respekti për maqedonasit, e veçanërisht për gjuhën maqedonase në këtë, siç tha ai, “kohë dhe furtunë për gjuhën maqedonase”.

Ai e falënderoi Micevskin për sugjerimet, duke shtuar se gjithmonë është udhëhequr nga parimet, por se ky pozicion do të kërkojë më shumë këmbëngulje dhe shkathtësi.

Ismaili tha se do të respektojë Rregulloren e Kuvendit dhe do të mundohet të ndikojë në marrëdhëniet mes deputetëve.

Deputetët tani po shkojnë me pushime, të cilët do të vazhdojnë aktivitetin e tyre më 30 gusht.
Huazuar nga

Previous articleMPJ e Maqedonisë publikoi versionin zyrtar të Protokollit me Bullgarinë
Next articleParaburgim për të dyshuarin që sulmoi seksualisht 6-vjeçaren në Prishtinë