Home Lajme nga Bota Vetoja, Parlamenti bullgar pro planit të Macron

Vetoja, Parlamenti bullgar pro planit të Macron

5
0

09:15 24/06/2022

Sot votimi, i jep të drejtën qeverisë të negociojë me Shkupin

Pas dështimit të samitit të BE-së, Parlamenti i Bullgarisë pritet të votojë sot pro dhënies të së drejtës të qeverisë që të miratojë propozimin e Presidencës Franceze të BE-së për heqjen e vetos për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE.

Komisioni Parlamentar i Politikës së Jashtme pas 4 orë debatesh ia kaloi këtë kompetencë qeveria e re bullgare të vendosë për heqjen e vetos.  

Në këto momente Parlamenti i Bullgarisë po debaton mbi propozimin dhe pritet ta votojë atë, ndërsa qeveria e Kryeministrit Kiril Petkov u rrëzua me anë të një mocioni mosbesimi.

Tv Klan
Huazuar nga

Previous articleSenati amerikan miraton projektligjin për kontrollin e armëve
Next articleZaharieva: Propozimi francez ishte i mirë por Maqedonia nuk u tregua e gatshme për reforma