Home Lajme nga Maqedonia Varhelyi falënderon Bullgarinë për tejkalimin e dallimeve me Maqedoninë e Veriut

Varhelyi falënderon Bullgarinë për tejkalimin e dallimeve me Maqedoninë e Veriut

10
0

Bullgaria do të heq veton kundër Maqedonisë së Veriut për çeljen e negociatave, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Lajmi u konfirmua përmes një statusi në “Twitter” nga eurokomisioneri për zgjerimin Oliver Varheily.

“Falënderojmë kreun e opozitës Gerb, Bojko Borissov për vendimmarrjen historike për Evropën dhe Maqedoninë e Veriut që të marrin propozimin e Francës si bazë për fillimin e bisedimeve ndërshtetërore mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Shpresoj që vendet do të propozojnë në Parlamentin evropian që Evropa të ecë para”, ka shkruar Oliver Varhelyi./Telegrafi/
Huazuar nga

Previous articleDështon zgjedhja e anëtarit të KPM-së, konkursi do të përsëritet
Next articlePresidentja Osmani në Bruksel për takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor