Home Lajme nga Shqiperia Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së: Nuk do të ketë shumë...

Rama konfirmon pjesëmarrjen në Samitin e BE-së: Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi

5
0

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka konfirmuar sot se do të marrë pjesë në samitin e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor.

Në një postim në Twitter, Rama ka shkruar se sapo kishte dëgjuar për mundësinë e heqjes së vetos nga Bullgaria për Maqedoninë e Veriut që po mban të bllokuar procesin e integrimit edhe për Shqipërinë.

“Ne do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së. Nuk do të ketë shumë për të dëgjuar për ne, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të Ri Politik Evropian që ne mbështesim, për Ballkanin e Hapur që çon përpara frymën e Evropës dhe për rrëmbimin tonë nga Bullgaria që shkatërron atë”, ka thënë Rama në Twitter.

Varhelyi falënderon Bullgarinë për tejkalimin e dallimeve me Maqedoninë e Veriut

“Sapo dëgjova që diçka po lëviz sot në Bullgari. Shumë herët për të qenë optimist dhe shumë pak për të ndryshuar pjesën e fjalimit të nesërm ku Bullgaria kritikohet si një vend që ka rrëmbyer dy vende të NATO-s, ndërkohë që ka një luftë të nxehtë në kufirin e Evropës!”, ka shtuar Rama. /Telegrafi/
Huazuar nga

Previous articleGERB jep 59 vota për mbështetje të “propozimit francez” për Maqedoninë e Veriut
Next articleUSYK i përqendruar te përgatitjet