Home Lajme nga Maqedonia Ordanoski: Propozimi francez mund të jetë më i miri që do të...

Ordanoski: Propozimi francez mund të jetë më i miri që do të marrim

7
0

Gazetari dhe analisti politik Sasho Ordanoski mendon se qeveria e Maqedonisë nuk duhet të mbajë qëndrim për propozimin francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Sofjen dhe fillimin e negociatave të vendit me BE-në, derisa qeveria bullgare nuk e bën këtë.

“Duke pasur parasysh kaosin në Sofje, ne nuk e dimë se cili do të jetë fati i propozimit në vetë Sofje dhe më pas cili do të jetë statusi i tij. Është një procedurë që kryhet në BE dhe duhet të përfundojë disa faza. Do të shohim se çfarë do të jetë sot-nesër”, thotë Ordanoski.

Sipas tij, ndarjet në Sofje janë të ashpra.

“Ky propozim mund të mos kalojë në parlamentin bullgar. Ndjenja ime është se ky propozim vjen si rezultat i politikave të këqija të BE-së, nuk është asgjë e re. Këtu jemi në një foto-finish me vende të tjera që kërkojnë të hyjnë në Bashkim. Ajo është një kafshatë e komplikuar. Ky sugjerim, siç është dhënë, mund të jetë më i miri që mund të marrim. Duhet të shohim se cilat do të jenë vërejtjet e qeverisë. Ta shohim si do të shkojë në BE. Ka shtete anëtare që në parim nuk pajtohen me qëndrimin bullgar, pothuajse të gjitha. Duhet të jemi të vetëdijshëm se çfarë mund të ndodh më pas”, tha Ordanoski në emisionin “Vetëm e vërteta”.

Ai mendon se vetë propozimi është më i papranueshëm për Sofjen sesa për ne.

“Këto janë propozime të tilla, kur të dyja palët nuk duhet të jenë të pakënaqur. Me bullgarët po sqarohet gjuha maqedonase. Do të njihet në kornizën europiane”, tha Ordanoski.
Huazuar nga

Previous articleHumbje financiare te PSG – Tv Klan
Next articleKurti: Hekurudha Durrës – Prishtinë, ndër projektet më të mëdha e më të rëndësishme për kombin