Home Lajme nga Kosova Von Cramon: Diçka duhet t’u jepet vendeve të Ballkanit Perëndimor – Kosovës...

Von Cramon: Diçka duhet t’u jepet vendeve të Ballkanit Perëndimor – Kosovës vizat

23

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Ballkanin Perëndimor Viola von Cramon deklaroi sot në Sarajevë se në rast të dhënies së statusit kandidat Moldavisë dhe Ukrainës, duhet t’u jepet diçka edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

“Ne deputetët evropianë themi gjithmonë se në rast se statusi i kandidatit i jepet Moldavisë dhe Ukrainës, duhet t’u japim diçka edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor për të treguar se jemi të besueshëm dhe se besimi te ne nuk humbet plotësisht”, tha von Cramon.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve se çfarë do të thotë kthim i besueshmërisë, ajo u përgjigj se bëhet fjalë për statusin e kandidatit për BeH, hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe liberalizimin e vizave për Kosovën.

Von Cramon mbërriti në Sarajevë me një grup eurodeputetësh dhe anëtarësh të Bundestagut nga Grupi i Gjelbër.
Huazuar nga

Previous articleSëmuret pasagjeri që po vinte në Kosovë, aeroplani nga Zvicra bën ulje emergjente
Next articleKonjufca takon Thaçin dhe Veselin në Hagë