Home Lajme nga Bota FDA miraton Pfizer dhe Moderna për fëmijët

FDA miraton Pfizer dhe Moderna për fëmijët

12
0

19:19 18/06/2022

Autoritetet shëndetësore do të mblidhen sërish javën e ardhshme nëse do të miratojnë vaksinat për adoleshentët

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA-së autorizoi dy vaksina kundër COVID-19 për fëmijët e moshës 5 vjeç, duke hapur derën për vaksinimin e miliona fëmijëve më të vegjël të vendit.

Agjencia autorizoi vaksinën COVID-19 të Pfizer-BioNTech për fëmijët e moshës 6 muaj deri në 4 vjeç dhe vaksinën e Moderna Inc për ata nga 6 muaj deri në 17 vjeç .

Pfizer tashmë është i autorizuar për ata mbi 5 vjeç. Ndërsa shumë prindër në Shtetet e Bashkuara janë të etur për të vaksinuar fëmijët e tyre, është e paqartë se sa e madhe do të jetë kërkesa për vaksinat.

Vaksina Pfizer-BioNTech u autorizua për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç në Tetor, por vetëm rreth 29% e këtij grupi deri më tani është plotësisht i vaksinuar, tregojnë të dhënat federale.

Vaksina mund të shpërndahet për grupmoshat nën 5 vjeç që në fillim të javës së ardhshme, kanë thënë zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë, megjithëse Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ende duhet të bëjnë rekomandimet e saj se si duhet të administrohen vaksinat përpara se fushata mund të fillojë seriozisht.

Zyrtarët e shëndetit publik dhe ekspertët thonë se edhe pse një pjesë e madhe e fëmijëve të vegjël u infektuan gjatë dimrit për shkak të variantit Omicron të koronavirusit, imuniteti natyror zbehet me kalimin e kohës dhe vaksinimet duhet të ndihmojnë në parandalimin e shtrimeve në spital dhe vdekjeve kur rastet rriten përsëri.

Këshilltarët e CDC do të takohen sërish javën e ardhshme për të shqyrtuar nëse do të mbështesin përdorimin e Moderna për fëmijët më të rritur, të moshës 6 vjeç dhe 17 vjeç.

Klan News
Huazuar nga

Previous articleVetoja bullgare krijon shumë ndasi, Radev kundërshton Petkovin ndërsa Shkupi zyrtar nuk tregon detaje për propozimin francez
Next articleKlinaku i reagon këshilltarit të Kurtit që tha se në luftë i kishte 250 ushtarë, tash figurojnë 600