Home Sport Golden State triumfon në NBA

Golden State triumfon në NBA

9
0

11:32 17/06/2022

Për herë të shtatë në histori, Golden State është në majën e basketbollit amerikan. Ata fituan 103-90 finalen e gjashtë plej-off kundër Boston Sëlltik për të triumfuar me shifrat e përgjithshme 4-2. Një titull mëse i merituar ky për State, që tregon edhe njëherë forcën në parket.

Në 8 sezonet e fundit, skuadra e teknikut Steve Kërr ngre lart titullin numër 4 të NBA. E gjitha falë treshes fantastike të saj, Klaj Tompson, Drajmond Gren dhe Stefan Kërri, pjesë e Golden State në të katër triumfet e fundit.

Kërri ishte fantastik në fushë, duke realizuar 34 pikë, 7 rebaund dhe 7 asiste, më i miri në parket për State, duke merituar edhe titullin MVP, si lojtari më i mirë i ndeshjes. Finale të nisura keq për Golden State, pasi e pa veten në disavantazh dy herë, por arriti të përmbysë shifrat dhe të dërgojë në delir tifozët e saj. Të shumtë ishin ata që festuan në rrugët e San Françiskos, ku nuk munguan koret ndaj idhujve të tyre të zemrës.

Klan News
Huazuar nga

Previous articleTakim në formatin B6 me përfaqësuesit special për Ballkanin Perëndimor në Ohër
Next articleBritania aprovon ekstradimin e Julian Assange