Home Lajme nga Maqedonia Zakharieva: Nga heqja e vetos do të humbas Maqedonia e Veriut

Zakharieva: Nga heqja e vetos do të humbas Maqedonia e Veriut

10
0

Kiril Petkov hyri në lojën e Maqedonisë së Veriut, duke dhënë dhe duke premtuar se do të bëjë kompromise që nuk do të pasqyrojnë interesat e Bullgarisë. Si Bullgaria ashtu edhe qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të humbasë nga heqja e shpejtë e vetos. Është në interesin e tyre të reformojnë Maqedoninë, theksoi ish-ministrja e Jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva.

“Është në interesin e tyre të njohin historinë ashtu siç është, dhe jo historinë fiktive të krijuar për t’i distancuar nga Bullgaria dhe bullgarët,” tha në një intervistë sot Ekaterina Zaharieva.

Me veprimet dhe fjalimin e saj, sipas saj, Petkov minoi përpjekjet e Bullgarisë për të reformuar vendin dhe për të kthyer nga një një shtet evropian.

“Franca nuk mund të garantojë kërkesat e Bullgarisë nëse ato nuk hyjnë në kuadrin e negociatave dhe nuk miratohen nga të gjitha vendet anëtare të BE-së”, tha ajo.

Ajo nuk e kupton pse Petkov po nxiton të heqë veton për fillimin e negociatave me BE-në.

“Dyshimi im i vetëm është se Kiril Petkov premtoi heqjen e vetos deri në fund të presidencës franceze. Diçka që ai e mohon, por të gjitha veprimet e tij flasin në drejtim të kundërt, përfshirë edhe këtë vendim që dje është miratuar nga Këshilli i Ministrave”, tha Zakharieva.

Ajo e cilësoi si një konstruksion mjaft të çuditshëm, gjë që tregon edhe se kryeministri po ngutet./Telegrafi/
Huazuar nga

Previous article​BE mbështet shoqërinë civile të Kosovës dhe organizatat mediale
Next articlePorti i ri i Porto Romanos me infrastrukturë të dedikuar për Ushtrinë Shqiptare dhe NATO-n