Home Lajme nga Kosova Projektligji për Pagën Minimale, Muja: Kuorumin e kishim edhe pa Listën serbe,...

Projektligji për Pagën Minimale, Muja: Kuorumin e kishim edhe pa Listën serbe, kur opozita e kuptoi qëndroi në sallë

28

Pas kalimit të Projektligjit për Pagën Minimale partitë opozitare reaguan duke thënë se kaloi me votat e Listës Serbe.

E pas kësaj, ka reaguar shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja duke thënë se VV paraprakisht kishte siguruar kuorumin dhe votat për kalim të ligjit.

Muja në një postim në Facebook shkruan se vetëm kur opozita e ka parë që e kanë kuorumin edhe pa Listën Serbe, ata kanë qëndruar në sallë, që t’ia japin një këso spin-e.

“Paga Minimale: 74 deputetë kanë marrë pjesë në votim për pagën minimale, 68 vota ishin PËR. VV paraprakisht kishte siguruar kuorumin dhe votat për kalim të ligjit.

Kur opozita e kanë parë që e kemi kuorumin edhe pa Listën Serbe, ata kanë qëndruar në sallë, pikërisht që t’ia japin një këso spin-i se kinse Lista Serbe ishte vendimtare.

Gënjeshtër e qartë, dhe sigurisht plan i ligë, që dështoi. Edhe pa votat e Listës Serbe do të kalonte.

Urime kalimin në lexim të parë të pagës së re minimale 264 euro që paraqet rritje për 55% përkatësisht 103%!”, shkruan Muja. /Telegrafi/
Huazuar nga

Previous articleForca të shtuara të Policisë së Kosovës në oborr të Kuvendit
Next articleMariçiq: Maqedonia e Veriut mbetet në rrugën evropiane