11,500 ukrainas dërgohen në Rusi në 24 orë

69


12:06 03/05/2022

Pothuajse 12,000 njerëz u zhvendosën nga Ukraina në Rusi të hënën pa pjesëmarrjen e autoriteteve ukrainase, sipas Moskës.

Kjo përfshinte 1,847 fëmijë, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Evakuimet dyshohet se u bënë nga rajonet lindore të Ukrainës, të mbështetura nga Rusia, Donetsk dhe Luhansk, të cilat Rusia i njohu si të pavarura përpara pushtimit të saj.

Rusia thotë se njerëzit janë evakuuar me kërkesën e tyre, ndërsa Ukraina pretendon se Moska ka deportuar me forcë mijëra njerëz në Rusi që nga fillimi i luftës.

Moska thotë se që nga 24 shkurti, rreth 1.1 milion njerëz janë evakuuar nga Ukraina në Rusi.

Kjo raportohet se përfshin rreth 200,000 fëmijë./tvklan.al

Huazuar nga