Orban fiton sërish zgjedhjet në Hungari

40


09:04 04/04/2022

Kritika për BE dhe Zelensky-n në fjalën e fitores

Zgjedhje të përgjithshme u mbajtën të dielën edhe në Hungari ku ka marrë një tjetër mandat kryeministri nacionalist Viktor Orban.

Nga numërimi i 98% të votave, partia e Orban ka marrë 53.1% të tyre ndërsa aleanca opozitare e mbeti shumë prapa me vetëm 35%.

Ky është mandati i katërt radhazi për Orban që në fjalimin e shpalljes së fitores nuk i kurseu kritikat për ata që i quajti burokratët e Brukselit, por dhe presidentin e Ukrainës Volodimir Zelenski duke i quajtur ata “kundërshtarë”.

“Kjo ishte një fitore e madhe”, u tha Orban mbështetësve pas daljes së rezultateve.

Orban ka pasur raporte të vështira me BE-në, e cila konsideron se partia e tij “Fidesz” ka minuar institucionet demokratike të Hungarisë.

Tv Klan

Huazuar nga