Krem kakao – Gatime Shqiptare

13

Përbërësit :

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

4-5 filxhanë çaji qumësht

2 kokrra vezë

1 filxhan çaji me ujë

2 filxhanë kafeje me sheqer

3 lugë kafeje me niseshte

2 lugë gjelle me kakao

Përgatitja :

Në një enë apo tas me fund sferik hidhen vezët, rrihen fortë dhe më pas niseshteja, kakao dhe uji i ftohtë. Trazohen mirë të gjitha bashkë, pastaj hidhet qumështi i valuar.

Masa vihet në zjarr dhe trazohet derisa të trashet dhe të bëhet kremoze.

Më pas, kremi i përgatitur hidhet nëpër kupa dhe lihet për t’u ftohur.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Kombinimet :

Krem kakao mund të kombinohet me arra dhe biskota të thërrmuara, të cilat mund t’i hidhen në sipërfaqe por edhe në fund të kupës para se të hidhni kremin e kakaos.

Gjithashtu, krem kakao kombinohet në mënyrë të mrekullueshme edhe me fruta të ndryshme. Mund të prisni disa luleshtrudhe dhe banane në kubikë të vegjël dhe t’i vendosni në sipërfaqen e krem kakaos.

Tjetër kombinim i shijshëm është edhe vendosja e lëkurave të grira të limonëve ose portokalleve si dhe frutave të thata në sipërfaqe të krem kakaos.

Vlerat ushqimore të Kakaos :

Kakaoja është e pasur me minerale siç janë hekuri, magnezi, kalciumi, fosfori, bakri dhe mangani.

Ajo është një burim i mirë seleniumi, kaliumi dhe zinku. Kakaoja e ushqen trupin me karbohidrate, proteina dhe fibër dietike.

Për më tepër, kakaoja përmban nivele shumë të ulëta kolesteroli. Kakaoja përmban yndyrna mono-të-pangopura, siç është acidi oleik dhe yndyrna të ngopura siç janë acidi palmitik dhe steraik.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio


Post Views:
7Huazuar nga