U mbajt ceremonia e 93-të e ndarjes së çmimeve Oscars, Nomadland fitoi çmimin për filmin më të mirë

15

Pasi u shty për dy muaj, ceremonia e 93-të e ndarjes së çmimeve Oscars u mbajt mbrëmjen e djeshme, më 25 prill. Transmetimi u bë nga dy vende Teatri Dobly dhe Union Station të Los Angelos. Filmi amerikan Nomadland, ka fituar tri çmime Oscars gjatë ceremonisë.

Drama e regjisores Chloe Zhao “Nomadland” është shpërblyer me çmimet për filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe aktoren më të mirë.

Rolin kryesor në këtë film e ka luajtur Frances McDormand, e cila këtë vit ka fituar Oscarin e tretë në karrierën e saj si aktorja më e mirë dhe Anthony Hopkins shënoi fitoren e dytë të aktorit më të mirë për “The Father”.

Me kinema të mbyllura pothuajse në gjithë botën, për shkak të pandemisë, filmi i Zhaos ka kapur momentin ideal për të portretizuar kufijtë izolues të shoqërisë.

“Mank”, filmi i David Fincher për bashkë-shkrimtarin “Citizen Kane” Herman Mankiewicz, triumfoi me 10 nominime dhe mori çmime në shtëpi për kinematografinë dhe dizajnin e produksionit. Filmi fitoi gjithashtu për filmin, aktorin dhe regjisorin më të mirë.

Lista e plotë e fituesve:

Fotografia më e mirë

·         “Nomadland” — Fitues

·         “The Father”

·         “Judas and the Black Messiah”

·         “Mank”

·         “Minari”

·         “Promising Young Woman”

·         “Sound of Metal”

·         “The Trial of the Chicago 7”

Regjisori më i mirë

·         Chloé Zhao, “Nomadland” — Fitues

·         Thomas Vinterberg, “Another Round”

·         David Fincher, “Mank”

·         Lee Isaac Chung, “Minari”

·         Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Aktorja më e mirë në rol kryesor

·         Frances McDormand, “Nomadland” — Fitues

·         Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

·         Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

·         Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

·         Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë në rol kryesor

·         Anthony Hopkins, “The Father” — Fitues

·         Riz Ahmed, “Sound of Metal”

·         Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

·         Gary Oldman, “Mank”

·         Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

·         Yuh-jung Youn, “Minari” — Fitues

·         Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

·         Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

·         Olivia Colman, “The Father”

·         Amanda Seyfried, “Mank”

Aktori më i mirë në rol dytësor

·         Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” — Fitues

·         Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

·         Leslie Odom Jr., “One Night in Miami…”

·         Paul Raci, “Sound of Metal”

·         LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Kënga origjinale

·         “Fight For You” from “Judas and the Black Messiah” — Fitues

·         “Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”

·         “Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”

·         “lo Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”

·         “Speak Now” from “One Night in Miami…”

Filmi më i mirë i animuar

·         “Soul” — Fitues

·         “Onward”

·         “Over the Moon”

·         “A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”

·         “Wolfwalkers”

Grimi dhe flokët

·         “Ma Rainey’s Black Bottom” — Fitues

·         “Emma.”

·         “Hillbilly Elegy”

·         “Mank”

·         “Pinocchio”

Efektet Vizuale

·         “Tenet” — Fitues

·         “Love and Monsters”

·         “The Midnight Sky”

·         “Mulan”

·         “The One and Only Ivan”

Kinematografia

·         “Mank” — Fitues

·         “Judas and the Black Messiah”

·         “News of the World”

·         “Nomadland”

·         “The Trial of the Chicago 7”

Editimi më i mirë

·         “Sound of Metal” — Fitues

·         “The Father”

·         “Nomadland”

·         “Promising Young Woman”

·         “The Trial of the Chicago 7”

Dizajni i produksionit

·         “Mank” — Fitues

·         “The Father”

·         “Ma Rainey’s Black Bottom”

·         “News of the World”

·         “Tenet”

Zëri më i mirë

·         “Sound of Metal” — Fitues

·         “Greyhound”

·         “Mank”

·         “News of the World”

·         “Soul”

Filmi më i mirë ndërkombëtar

·         Denmark, “Another Round” — Fitues

·         Hong Kong, “Better Days”

·         Romania, “Collective”

·         Tunisia, “The Man Who Sold His Skin”

·         Bosnia and Herzegovina, “Quo Vadis, Aida?”

Documentari i shkurtër

·         “Colette” — Fitues

·         “A Concerto Is a Conversation”

·         “Do Not Split”

·         “Hunger Ward”

·         “A Love Song for Latasha”

Documentary Feature

·         “My Octopus Teacher” — Fitues

·         “Collective”

·         “Crip Camp”

·         “The Mole Agent”

·         “Time”

Filmi i shkurtër aksion live

·         “Two Distant Strangers” — Fitues

·         “Feeling Through”

·         “The Letter Room”

·         “The Present”

·         “White Eye”

Filmi i shkurtër i animuar

·         “If Anything Happens I Love You” — Fitues

·         “Burrow”

·         “Genius Loci”

·         “Opera”

·         “Yes-People”

Skenari Origjinal

·         Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — Fitues

·         Lee Isaac Chung, “Minari”

·         Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Skenari i përshtatur

·         Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — Fitues

·         Chloé Zhao, “Nomadland”

·         Kemp Powers, “One Night in Miami…”

·         Ramin Bahrani, “The White Tiger”

Original Score

·         “Soul” — Fitues

·         “Da 5 Bloods”

·         “Mank”

·         “Minari”

·         “News of the World”

Kostumografia

·         “Ma Rainey’s Black Bottom” — Fitues

·         “Emma.”

·         “Mank”

·         “Mulan”

·         “Pinocchio”Burimi nga