Ananasi ka këto përfitime shëndetësore

18

Ananasi është një nga frutat më të shijshëm tropikalë që mund të gjeni. Përveç shijes së tij të shkëlqyer, ka disa arsye të mira për ta përfshirë atë në dietën tuaj të përditshme.

Këto janë disa nga përfitimet që merrni nga ky frut.

1. Lehtëson tretjen

Ananasi përmban një enzimë tretëse të quajtur bromelain, e cila ndihmon në shpërbërjen e molekulave të proteinave. Pasi prishen, molekulat thithen më lehtë duke çuar në tretje të përmirësuar.

2. Forcon sistemin imunitar dhe shtyp inflamacionin

Me përqendrimin e saj të lartë të vitaminave, përfshirë vitaminën C, në ananas, kjo është një mënyrë e mirë për të rritur sistemin tuaj imunitar dhe për të parandaluar sëmundjet. Një studim me më shumë se 90 fëmijë zbuloi se ata që hanin ananas të konservuar kishin një rrezik më të ulët të zhvillimit të infeksioneve virale ose bakteriale. Enzima tretëse, bromelaina, thuhet gjithashtu se zvogëlon shenjat e inflamacionit.

3. Ruan peshën tuaj

Fruti me lëng ka pak kalori dhe shumë fibra. Fibrat ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur për më gjatë duke ulur konsumin e përgjithshëm të energjisë.

4. I përshtatshëm për rikuperimin e muskujve

Kur bëhet fjalë për rikuperimin e muskujve, ananasi është një “central elektrik”. Kombinimi i bromelainës, vitaminës C dhe manganit e bën frutin një trajtim perfekt kur jeni stërvitur shumë në palestër. Karakteristikat anti-inflamatore të bromelainës zvogëlojnë inflamacionin që shoqëron dëmtimin, ndërsa vitamina C është një antioksidant që luan një rol të rëndësishëm në rritjen e indeve.

5. Forcon kockat

Mangani metalik thuhet se përmirëson shëndetin e kockave. Ndihmon gjithashtu në ruajtjen e indit lidhës të shëndetshëm. Një filxhan ananas përmban më shumë se 70% të rekomanduar të dozës ditore të manganit për të cilën trupi juaj ka nevojë.

6. Pastron lëkurën

Bromelaina dhe vitamina C nuk janë të mira vetëm për shëndetin e tretjes, ato janë të shkëlqyera për lëkurën tuaj. Të dyja kanë veti anti-inflamatore që ndihmojnë në heqjen e puçrrave.

7. Parandalon rënien e flokëve

Nëse shqetësoheni për dendësinë e flokëve tuaj, hani ananas. Vitamina C është një antioksidant që lufton radikalet e lira në trupin tuaj. Radikalet e lira shpesh pengojnë rritjen e flokëve.
Burimi