‘’Zotim pa kthim’’, Vasili: LSI do të heqë moratoriumin e gjuetisë, aktiviteti gjeneron miliona euro që po i mungojnë buxhetit të shtetit –

13

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili premton se pas fitores së opozitës më 25 prill do të hiqet moratoriumi i qeverisë.

Vasili thotë se Rama po mashtron gjuetarët se do të hapë gjuetinë, ndërkohë që buxheti i shtetit po humbet miliona euro nga ky aktivitet.

Për nënkryetarin e LSI ky është një votim pa kthim dhe Shqipërisë i duhet një ligj europian.

 

DEKLARATE E NENKRYETARIT TE LEVIZJES SOCIALISTE PER INTEGRIM PETRIT VASILI

Moratoriumi i Gjuetise do te hiqet!!

Ky Moratorium I sherbeu vetem fshehjes se mbjelljes se kanabisit dhe gjuetise se paligjshme!

Qeveria Rama po i mashtron prej vitesh gjuetarët dhe shoqatat e gjuetarëve se do te hapte gjuetinë.

Por, jo as nuk e hapi, dhe nuk e hap dot, pasi gjahtaret do te beheshin deshmitare dhe do tu prishnin qetësinë kultivuesve të kanabisit në male dhe në fusha e qe mbrohen e mbeshteten nga Edi Rama dhe qeveria e rilindjes.

Ndaj, LSI angazhohet që pas fitores se 25 prillit do bëjë të mundur se bashku me Opoziten e Bashkuar qe të hiqet nje here e pergjithmone në parlament Moratoriumi i gjuetisë të vendosur nga Rama.

Janë miliona euro qe gjeneron ky aktivitet dhe që i mungojnë prej vitesh pa asnje arsye buxhetit të shtetit.

Gjuetia e bazuar në ligj dhe në marreveshjet nderkombetare nuk cënon asgjë nga Fauna e eger.

Nje ligj europian per Gjuetine dhe monitorimi i zbatimit te tij kjo i duhet Shqiperise.

Duhet të ndalohen urgjentisht gjuetia e shfrenuar, naten me drita bile edhe me arme zjarri luftarake e pushtetarëve dhe e mbështetësve të tyre.

Pra ne do ta heqim kete Moratorium e do ta hapim gjuetinë dhe ky eshte zotim pa kthim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi BalkanwebSource link