Si të përgatitim Kinder Delice, këtë ëmbëlsirë që ë preferojnë si të vegjlit po ashtu edhe të rriturit.

Përgatitja e kësaj ëmbëlsirës Kinder Delice është e thjeshtë, në pjesën e parë do të përgatisim pandispanjën me kakako dhe më pas mbushjen e ëmbëlsirës.

Kinder Delice

Prep Time35 mins

Cook Time15 mins

Total Time50 mins

Course: Dessert

Cuisine: Italian

Keyword: embelsire

Sasia: 6 persona

Kalori: 240kcal

Për pandispanjën

 • 3 kokrra vezë
 • 125 gr sheqer
 • 200 ml pana për ëmbëlsira
 • 125 gr miell
 • 40 gr kakao
 • 5 gr fryrës për ëmbëlsira

Për mbushjen

 • 500 gr maskarpone djathë krëm
 • 70 gr mjalt
 • 200 ml pana me 30% yndyrë
 • 100 gr sheqer pudër

Hapi i parë – Përgatitim pandispanjën

 • Në një enë hedhim vezët sheqerin dhe i punojmë me rrahësin elektrik sa të tretet sheqeri. Më pas shtojmë panën duke vazhduar ta rrahim për 2-3 minuta.

 • Miellin,kakaon dhe fryrësin për ëmbëlsira i bashkojmë në një enë sa të bashkohen masat. Përbërësit e thatë i hedhim te ena e vezëve duke i përzier me telin e vezëve.

 • Pasi e shikojmë që masat janë përzier mirë e hedhim në një tavë 40cm x 35cm ku kemi shtruar një letër kuzhine. Masën e hapim në formë të njëtrajtshme në të gjithë sipërfaqen e tavës.

 • Pandispanjën për Kinder Delice e pjekim në furrë të nxehur në 180°C për 10-15 minuta.

Hapi i dytë – Përgatitim mbushjen

 • Në një enë qelqi hedhim maskarpone, mjaltin e punojmë mirë me rrahësin elektrik për 3-4 minuta.

 • Panën me sheqerin pudër e rrahim në një enë tjetër sa të bëhet një shkumë e qëndrushme. Shtojmë në të maskarponen pjesë-pjesë e përziejmë dhe për 2-3 minuta dhe mbushja është gati. Maskarpone është një lloj djathi, lexo më shumë për përbërësin maskarpone.

 • Pandispanja pasi është pjekur dhe ftohur e ndajmë në mes duke formuar kështu 2 shtresa.

 • Hedhim mbushjen në njërën nga shtresat, në pjesën e brendshme, e hapim në të gjithë sipërfaqen dhe vendosim shtresën tjetër sipër.

 • Embëlsirën Kinder Delice e lemë për gati 2 orë në frigorifer. Më pas e presim në pjesë dhe e servirim.

Lexoni si të përgatisni ëmbëlsira bombica me banane.

Mos harroni të abonoheni në njoftimet e faqes për të lexuar të parët recetat e gatimit të reja.

Ju bëftë mirë!

Na ndiqni në Instagram @ArtiGatimit dhe vendosni tag #artigatimit recetat që gatuani!

Source link