Plot 14 vite nga shpallja e pavarësisë së Malit të Zi. Ishte pikërisht 21 maj i vitit 2006, kur qytetarët e këtij vendi, përmes votës në referendum, mbështetën pavarësinë nga Serbia.

Ky referendum doli në rezultatin pro ndarjes e 55% të votuesve.

Po ashtu në këtë referendum vendimtare ishte dhe vota e pakicës shqiptare, ndërkohë Kuvendi i Malit të Zi paraprakisht kishte miratuar ligjin për referendum, në përputhje me rekomandimin e Bashkimit Evropian.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link