Aurel Plasari ka sjellë një këndvështrim historik të godinës së shembur të Teatrit Kombëtar, projektuar në vitin 1938 dhe inauguruar në vitin 1939.

Në një rrëfim në emisionin “Opinion”, studiuesi i njohur solli disa fotot të rralla të teatrit, duke shpjeguar në detaje edhe strukturën e tij dhe vlerat historike të godinës.

Duke iu referuar Kryeministrit dhe vendimit të tij, Plasari tha se se një njeri që vjen nga fusha nuk mund ta quajë pupulitin tallash.

“Një njeri që ka ardhur nga fusha e artit, që të paktën ka një minimum profili artisti, nuk mund t’i thotë pupulitit (asaj të plepit me atë çimenton e veçantë) që ka shkëlqyer nëpër Europë në një periudhë, nuk mund t’i thotë tallash, sepse nesër, nëse do të mbesë artist, dikush mund t’i thotë: se nëse ti i thua atij tallash, po pikturën si do ta quajnë? Edhe ata që e kanë prishur e dinë, nxjerrin ca kalamaj nga këta. Del njëri thotë ka qenë kazermë, krahu i djathtë i Ramës, ose krahu i majtë”, u shpreh Plasari.

Më herët lidhur me vlerat arkitektonike të godinës, studiuesi tha: “Për anën arkitektonike unë i besoj deklaratave që kanë bërë shoqatat e arkitektëve nga disa vende të Italisë, nga Universitetit i Ndërtimit në Firence, nga Europa Nostra. Kërkoj falje se nisa mbrapsh, i besoj vlerësimeve të Maks Velos, arkitektit Artan Raça, Akademikut Emin Riza, që thonë se ka vlerë për t’u ruajtur. E ka shembur turku. Mnbaroi kjo punë, do flasim për historinë./Opinion.al/

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link