Instituti  i Shëndetit Publik ka dhënë këshilla për përdorimin e maskës si mbrojtje ndaj COVID-19 apo mospërhapjes së tij.

ISHP këshillon që maska nuk duhet prekur me dorë, por edhe kur preket duart duhet të lahen me solucion me bazë alkooli. Nga ana tjetër kur të hiqet këshillohet të kapet nga pas dhe jo të preket nga ana e përparme.

Po ashtu rekomandohet që kur maska është e qullur të hidhet menjëherë në një vend të mbyllur dhe të lahen duart.

 

STATUSI NGA ISHP

📌 Ështe shumë e rëndësishme të dimë si të vendosim, përdorim, heqim maskën 😷 dhe ku duhet ta hedhim 🗑 atë pas përdorimit

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link