21:40, 18 Maj 2020

Turqia do të vendosë një shtetrrethimi mbarëkombëtar gjatë festës së Bajramit për të frenuar përhapjen e koronavirusit, tha Presidenti i vendit të hënën.

“Turqia po fiton me sukses betejën kundër kësaj shpërthimi,” tha Rexhep Tajip Erdogan pas mbledhjes së kabinetit, shkruan Anadolu, transmeton Klan Kosova

Ai u kërkoi qytetarëve që të respektojnë rregullat e distancës sociale, duke paralajmëruar se mund të merren masa më të rrepta nëse ka një rritje të përhapjes së virusit.

Erdogan vazhdoi të thotë se vendi nuk po përballet me ndonjë vështirësi në përmbushjen e kërkesës për pajisje mjekësore dhe higjienike.

Xhamitë do të hapen më 29 maj

Xhamitë në të gjithë vendin gradualisht do të rihapen nga 29 maj duke filluar me lutjen e së Premtes, tha ai.

Duke përsëritur që shteti po qëndronte me njerëzit e tij në këto periudha të trazuara, tha Erdogan, ndihma financiare u ishte dërguar 5.5 milionë qytetarëve me të ardhura të ulëta.

Turqia konfirmoi gjithsej 150,593 raste të koronavirusit të hënën. Prej tyre, 111,577 janë rikuperuar plotësisht ndërsa numri i të vdekurve është 4,171.

Source link