TIRANE

Akademiku Artan Fuga ka reaguar përmes një tjetër postimi, pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar. Fuga shkruan se themelet e ndertesave kombetare perpara sesa te mbahen ne themele dhe mure qendrojne mbi ligje, te drejta, institucione. Hiqini ato, te gjitha bien.

Postimi i plotë:
Pse ashtu bie nje ndertese teatri!!!
Ra demokracia lokale me reformen e territorit, hiiiiic nuk u ndjete!
Ra sistemi i votimit ku populli votonte kandidatin per deputet. Hiiiic nuk u ndjete!
Rane rrezistencat qytetare. Hiiiiiic nuk u ndjete!
Rane universitetet publike me ligjin per arsimin e larte, ra akademia e shkencave me ligjin e poshter, ra radiotelevizioni shqiptar kthyer ne kanoce propagande, hiiiiic nuk u ndjete!
Ra ligji per teatrin, qe drejtohet gjithandej nga komitete partie quajtur ministri kulture. Hiiiiic nuk u ndjete!
Ra Kuvendi dhe u mbush me kovida pa legjitimitet. Hiiiiic nuk u ndjete!
Rane zgjedhjet e 30 qershorit dhe keshillat bashkiake. Hiiiiiic nuk u ndjete!
Ra drama, statusi i aktorit, filmi dhe teatri skenik shqiptar, ra kultura shqipe ne tv dhe ne salla. Hiiiiic nuk u ndjete.
Ra integrimi europian. Hiiiiic nuk u ndjete!
Rane gjykatat. Hiiiiiic nuk u ndjete!
Ra censura mbi lirine e fjales ne ëeb. Hiiic nuk u ndjete.
Rane te drejtat qytetare me kodin e ri penal. Denohet me internim i semuri! Hiiiiiiic nuk u ndjete!
Tani qani gjoja se ra ndertesa e teatrit? Me te githa keto duhej te ishte nje vaj i vazhdueshem.
Ma keputet shpirtin !!!
Po ku do mbahej ne ajer ndertesa e Teatrit?
Themelet e ndertesave kombetare perpara sesa te mbahen ne themele dhe mure qendrojne mbi ligje, te drejta, institucione. Hiqini ato, te gjitha bien.
Ngelesh ulur ne xhade.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link