Shqiptari nga Kosova që jeton në Japoni, Mithat Haxhiislami, pohoi se shteti japonez po e përballon shumë më lehtë pandeminë COVID-19 se shtetet e Evropës si dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Haxhiislami tregoi se janë tri gjëra që kanë bërë që japonezët ta kalojnë më lehtë këtë situatë dhe ato janë kultura e bartjes së maskës, jo përqafimi dhe heqja e këpucëve para se me hy në shtëpi. “Ka edhe elemente tjera që ndikojnë, por këto po dalin të jenë kryesoret”, pohoi ai.

Ai bëri të ditur se numri i vdekjeve në Japoni është rreth 700, në një popullatë prej rreth 127 milionë. Haxhiislami bëri të ditur se Japonia në shumicën e prefekturave ka larguar masën e jashtëzakonshme, masë kjo që ka qenë më e lehtë se në vendet tjera, ndërsa shteti po ndihmon bizneset, përcjell Radiodukagjini.

Ai tha se janë diku rreth 120 shqiptarë që jetojnë atje dhe sa ka informacione nuk ka që janë prekur nga koronavirusi. Afaristi nga Kosova duke folur për shqiptarët në Japoni tha se shumica janë nga Shqipëria, por ka edhe nga Kosova. Sipas tij, ata janë të orientuar në edukim dhe shumica janë asistentë në universitete.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Source link