16.8 C
Debar
Thursday, September 24, 2020
Maqedonia
17,200
Total confirmed cases
Updated on September 24, 2020 8:37 pm
Shqiperia
12,921
Total confirmed cases
Updated on September 24, 2020 8:37 pm
USA
7,184,843
Total confirmed cases
Updated on September 24, 2020 8:37 pm
All countries
32,394,819
Total confirmed cases
Updated on September 24, 2020 8:37 pm
EUR - Vendet anëtare të euro
USD
0.8566
CHF
0.9245
GBP
1.0924

Dibra

Dibra me katër të shëruar dhe një viktimë nga coronavirusi

Edhe një person nga Dibra mbeti viktimë e virusit COVID-19. Bëhet fjalë për një 54-vjeçar nga Dibra i cili ka humbur jetën në spital. Ai ka qenë i hospitalizuar për një kohë në Shkup. Sipas të dhënave të QSHP-së, 54-vjeçari është viktima e 14-të nga coronavirusi, ndërsa prej tyre gjashtë janë nga Dibra dhe...

News

Sekerinska responds to Karakacanov, says that his comment is “not helpful”

Macedonia 24.09.20 | 13:54 Nationalist Defense Minister Krasimir Karakacnov said that Bulgaria will move to postpone the opening of EU accession talks with Macedonia,...

Menkinoski: Ruskoska is a prosecutor of SDSM, who serves for political persecution of people from VMRO-DPMNE

The President of the Law Commission of VMRO-DPMNE, Toni Menkinoski, said Thursday on TV 24, that the Public Prosecutor Vilma Ruskoska is a...

Shocking video shows brutal police attack on a Roma man

A Roma rights organization posted a video showing police brutally attacking a Roma man, who is thrown to the ground and one officer...

The Minister of Justice does not know how many prisons there are in Macedonia

The Minister of Justice Bojan Maricic does not know how many prisons there are in the Republic of Macedonia, nor the number of...

“Honeyland” star Atidze Muratova blacked out during an event in Skopje

Atidze Muratova, the star of the Oscar nominated “Honeyland” movie, collapsed today during the opening of a honey festival in Skopje. Muratova was invited...

Shqipëria

Nuk ndalen lëkundjet, bie tërmeti i tretë në Lushnjë, ja magnituda

Akoma pa u qetësuar nga tërmeti i para një ore një tjetër tërmet ka goditur Lushnjën. Lëkundja e radhës raportohet me magnitudë 2.2...

Shqipëria lëkundet sërish/ Një tjetër tërmet tremb qytetarët

Mbrëmjen e kësaj të enjteje u regjistrua një tjetër tërmet në vendin tonë. Nga të dhënat paraprake të EMSC mësohet se toka është...

Hashim Thaçi vizitë surprizë në Tiranë, ja kë ka takuar (FOTO)

“Falë punës dhe përkushtimit të kryebashkiakut Erion Veliaj, Tirana është shndërruar sot në një pikë graviteti për turistët e huaj dhe njëkohësisht një...

 Listat e deputetëve të PD/ Flamur Noka në Qarkun e Tiranës

Partia Demokratike bëri publik paraditen e kësaj të mërkure listën e kandidateve për deputet në qarkun Kukës e cila do të filtrohet edhe...

Maqedonia

Çështja për Goce Dellçevin me Bullgarinë, Zaev në nëntor në takim me Borissovin

Goce Dellçev do të jetë një nga temat e bisedës në takimin, të cilin kryeministri Zoran Zaev e paralajmëroi me kryeministrin bullgar Bojko...

Do të blihen 5.650 laptopë për regjistrimin e popullsisë në Maqedoni, kushtojnë mbi tre milionë euro

  Enti Shtetëror për Statistika do të blejë 5.650 laptopë me çmim prej 650 eurove për regjistrimin e popullsisë që pritet të ndodhë në...

Kosova

Nuk kam asnjë argument që pjesëtarët e UÇK-së kishin pika të trajtimit çnjerëzor

Ish-kryetari i LKÇK-së, Smajl Latifi, ka dhënë detaje rreth veprimtarisë së tyre si luftëtarë të viteve 1999, në luftën e fundit në Kosovë. Latifi...

Smajl Latifi për Salih Mustafën: Luftëtar i dalluar i UÇK-së

Ish-kryetari i LKÇK-së, Smajl Latifi, e ka cilësuar të papranueshëm mënyrën se si u arrestua nga Gjykata Speciale, ish-eprori i Zonës operative të...

Arrestohen personat e kërkuar nga policia që nga 2018-ta

Sot janë arrestuar personat që ishin në kërkim nga policia puthajse për dy vjet për grabitje me armë, Leutrim Latifi dhe Kastriot Shala. Klan...

Në Hagë nuk jam pyetur për trafikim organesh e as për “shtëpinë e verdhë”

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka thënë se në Gjykatën Speciale në Hagë asnjëherë dhe nga askush nuk është pyetur për trafikim organesh,...

Duhet të jetë duke u organizuar nga dikush

Nicholas Abbott, ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, ka folur rreth zhvillimeve të fundit të Dhomave të Specializuara të Hagës. Në Rubikon me...

DIaspora

Dëmton zyrën sociale me 117.000 franga: 10 vjet dëbim nga Zvicra për shqiptarin

Ndërsa gruaja është shpallur e pafajshme pasi që për shkak të paaftësisë, nuk është përgjegjëse penalisht. Por gjykata nuk i ka shqiptuar asaj...

“Kur gratë rurale udhëtojnë” në Shqipëri

Emisioni do të shfaqet nesër nga ora 21:00 në SRF1! E Enjte, 24 Shtator 2020 - 20:59 albinfo.ch Për një javë, Televizioni Zviceran...

Kur do ta heqë Zvicra Kosovën nga Lista e karantinës?

Numri i infeksioneve të reja në Kosovë ka rreth dy javë që është nën kufirin që përcakton Zvicra për vendosjen në listën e...

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e Kantonit të St. Gallenit

Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturën për zgjedhjet kantonale në Zvicër. Së fundmi, është bërë e ditur se Muharrem Maloku nga Vushtrria,...

Kuriozitete

​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

‘Një jashtëtokësor u vra afër një baze ushtarake amerikane në vitin 1978’, sipas ish-majorit të forcave ajrore amerikane George Filler. Raporti i një oficeri...

Si stërviten truprojat e presidentëve dhe personave të famshëm?

Truprojet kalojnë një trajnim intensiv për të qenë të gatshëm për të mbrojtur njerëz të famshëm, CEO dhe politikanë. Firma e sigurisë Global Threat...

Mitet e famshme, që mund të shkatërrojnë martesën tuaj

Martesa është një lidhje e shenj, një premtim për një jetë të përbashkët dhe për kalimin e të mirave e të këqijave brenda një çifti. Mirëpo...

Kazinoja e famshme evropiane afër falimentimit, shkak pandemia

Kompania e famshme e kazinove “Casino Austria” është afër falimentimit. Kjo kompani e njohur në Evropë i ka raportuar shërbimit të punësimit...

Turqi, numri i të shëruarve nga COVID-19 tejkalon 270.000

Në 24 orët e fundit nga COVID-19 janë shëruar 1.027 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 270.723 Gjatë 24 orëve...

Bota

Pasojat e rënda të COVID-19, arsyeja mund të jetë gjenetike – A2 CNN

Dy studime të ngjashme të botuara në revistën prestigjioze Science mund të vejnë dritë mbi mekanizmat e infektimit nga koronavirusi i ri, identifikimin ...

Ankesa ndaj BE/ Facebook mund të lërë Europën

Sipas një shkrimi të botuar në portalin “WEBNEWS”, Facebook-u po shikon mundësinë që të mos operojë më në Europë dhe për këtë gjigandi...

Dezerton drejt Koresë së Veriut, kufitarët e ekzekutojnë dhe e djegin, për shkak të COVID-19 – A2 CNN

Një tjetër episod rrezikon të tensionojë ende më shumë situatën midis dy Koreve. Sipas autoriteteve të Seulit, ushtarët e Penianit kanë ekzekutuar...

Teknologji

Instagram Reels bëhen më të gjata

Ditën e sotme Instagram dërgoi disa ndryshime në konkurrentin e TikTok, Reels, pasi vlerësimet e...

Elon Musk premton një makinë Tesla me çmim të përballueshëm

Themeluesi i Tesla Elon Musk prezantoi një teknologji të re e cila do ti bëjë...

Asteroidi sa një autobus në Londër do t’i afrohet Tokës më shumë se Hëna

Një asteroid me madhësinë e një autobusi në Londër do t’i afrohet Tokës më shumë sesa Hëna këtë javë, ka zbuluar NASA.   Asteroidi, i...

Samsung prezanton telefonin për ata që nuk duan të shpenzojnë në Galaxy S20 dhe Note 20

Ndryshe nga dy modelet e fundit të smartfonëve prezantuar në aktivitetet Galaxy Unpacked, i fundit...

Turqia teston me sukses makinën e saj të parë fluturuese

Makina e parë fluturuese indigjene e Turqisë, e quajtur Cezeri, është testuar me sukses në Stamboll. Kompania Baykar, prodhues i makinës fluturuese, njoftoi se...

Kulturë

Librari me literaturë në gjuhën shqipe në Ulqin/ Mbështetja nga qeveria shqiptare

Qeveria e Shqipërisë ka vendosur t’i japë mbështetjen e nevojshme financiare Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi, për të filluar punën...

Opinion

Shëndeti

​Pse njerëzit e moshuar janë më të ndjeshëm ndaj koronavirusit?

19:47 / E Enjte, 24 Shtator 2020 Mungesa e disa llojeve të qelizave imune te të moshuarit, që janë thelbësore për të luftuar trupat...

Sport

Bayern fiton Superkupën e Europës

23:43 24/09/2020 Triumfon në finale me Sevilla Bayern Munchen pas Champions League fitoi edhe Superkupën e Europës. Skuadra gjermane mundi 2–1 Sevilla në finalen...

Kombëtarja

“Banda e shqiptarëve” nuk është njësoj pa Uzunin e Kastratin, Lokomotiva shkatërrohet në Europë – SportEkspres.com

“Banda e shqiptarëve“ nuk është më njësoj që pas largimit të Myrto Uzunit dhe Lirim Kastratit, teksa kanë humbur “kapot“ e tyre. E...

KF-Korabi

Ndeshja e katërt e sezonit 2020/2021 KF Korabi 0 – 1 KF Vardari Forinë

Ndeshja e katërt e sezonit 2020/2021 KF Korabi 0 - 1 KF Vardari Forinë Huazuar nga faqja e FB te KF KORABI

Receta Gatimi

Supë krem pule

Nga: ZONJA KATERINA 1 pulë mesatare 2 qepë 1 karrotë 1 degë selino 2 lgj vaj ulliri 50 gr gjalpë 3 lugë miell...

Video/ Rokollë, byrek me patate – Balkanweb.com

Recete nga znj KaterinaPërbërësit 1 pako peta5-6 patate250 ml qumësht3 vezë2 lugë gjalpë1 lgj miell/niseshteKripë, piper, majdanozGjalpë dhe vaj ulliri për spërkatjen e petëve Përgatitja Filimisht...

Video/ Mëlçi viçi me spinaq dhe lëng portokalli – Balkanweb.com

Recetë nga Znj KaterinaPërbërësit 800 gr mëlçi2-3 lgj miell4 lgj vaj ulliri1 kokërr qepë½ presh (pjesa e bardhë)1 spec të kuq djegës1 gotë verë1...

Tavë orizi me spec dhe domate shoqeruar me merluc të pjekur në furrë – Balkanweb.com

Nga Zonja Katerina Përbërësit 4 racione peshk merluc1 filxhan miell misri2-3 lgj vaj1 lç piper të kuqKripë, piper i zi Tava me oriz:1 filxhan çaji oriz2-3...

Video/ Bukë me birrë – Balkanweb.com

Nga znj KaterinaPërbërësit 500 gr miell që fryhet vetë500 ml birrë2-3 lugë vaj ulliri1 lugë supe mjaltë1 lugë supe kripë50-100 gr djathë kaçkavallFara susami...